Słowianie i ukryta historia Polski

   wersja do druku 
Powrót na stronę główną » Religia, Wierzenia, Wiara Przyrodzona, Wieda Przyrody i mitologia Słowian » Wielo i jednobóstwo Słowian i chrześcian 
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o Słowianach i ukrytej historii Polski, podaj swój email:

M E N U:
☼ Zapraszam też na Youtube: Słowianie i ukryta historia Polski - Wielo i jednobóstwo Słowian i chrześcian youtube.png oraz na Facebook: Słowianie i ukryta historia Polski - Wielo i jednobóstwo Słowian i chrześcian facebook.png Google+ Słowianie i ukryta historia Polski - Wielo i jednobóstwo Słowian i chrześcian google+.png
☼ Bardzo proszę o  wsparcie tego projektu… kliknij tutaj
☼ Krótki adres tego portalu, to: slowianie24.pl ☼

Wielo i  jednobóstwo Słowian i  chrześcian

O pierwotnej religii Słowian wiemy bardzo niewiele. Wiemy natomiast, w  sposób dość pewny oraz z  wielu źródeł, że czcili oni wiele bóstw i  istot bogopodobnych.

W związku z  tym wydaje się oczywistym, że byli politeistami.

Kiedy jednak dokładnie przyjrzymy się kronikom średniowiecznym, to okaże się, że Słowianie owszem, mieli wielu bogów, ale znali też pojęcie boga nadrzędnego całemu istnieniu, który innych bogów miał dla opieki na poszczególnymi tego istnienia przejawami.

Zarówno Prokop (Prokopiusz) z  Cezarei, urodzony około 490 roku, a  zmarły około 561 roku naszej ery, jak i  Helmold z  Bzowa, historyk saski żyjacy w  XII wieku naszej ery potwierdzali istnienie takiego najwyższego boga Słowian.

Nie ma większej różnicy między tym naczelnym bogiem, który innych bogów miał jako zarządców poszczególnych sfer życia słowiańskiego i  kosmicznego, a  bogiem chrześcijańskim, który również posiada byty, takie jak aniołowie, archaniołowie, świętych, czy Matkę Boską do zarządzania całym światem chrześcijańskim.

Tak naprawdę ten bóg składa się z  trzech Osób Boskich, o  różnych kompetencjach w  świecie objawionym, co stawia teorię mówiącą, że chrzescijaństwo jest religią monoteistyczną na pozycjach trudnych do obronienia.

Dlatego najmniejszego sensu nie ma tak popularne przeciwstawianie "słowiańskiego politeizmu" "chrześcijańskiemu monoteizmowi".

Obydwa systemy były i  są zarówno politeistyczne, jak i  monoteistyczne.

Interpretacja zależy tylko od sposobu spojrzenia.

Jednak w  obydwu religiach na najwyższym poziomie stoi Istota Najwyższa, a  dalej są zależne on Niej inne, również przez wyznawców czczone niższe boskie lub przynajmniej nadnaturalne, bogupomocne i  bogopodobne byty wtórne.

Literatura:
1) Artur Kowalik
Zarys kosmologii dawnych Słowian
System kosmologiczny naszych przodków
www.taraka.pl/zarys_kosmologii_dawnych_slowian
2) Czesław Białczyński
Dlaczego Mieszko I  przyjął chrześcijaństwo
zobacz:


Zapraszam też na Youtube: Słowianie i ukryta historia Polski - Wielo i jednobóstwo Słowian i chrześcian youtube.png oraz na Facebook: Słowianie i ukryta historia Polski - Wielo i jednobóstwo Słowian i chrześcian facebook.png Google+ Słowianie i ukryta historia Polski - Wielo i jednobóstwo Słowian i chrześcian google+.png Nowy portal Wolnych Słowian i   Wolnych Polaków "Słowianie i  ukryta historia Polski" jest w  ciągłej rozbudowie. Zapraszam do lektury, część artykułów jest w  trakcie realizacji. Zapraszam wszystkich Wolnych Ludzi do udziału w  tym projekcie. Piszcie, fotografujcie, kręćcie filmy - opublikuję Wasze Dzieła związane z  losami naszych przodków z  waszym podpisem. Autor strony: Marian Nosal