Słowianie i ukryta historia Polski

   wersja do druku 
Powrót na stronę główną » Ludzie: Polacy, Słowianie i inni Ważni Obywatele tej Ziemi » Mieszko Pierwszy » Właściwe imię Mieszka Pierwszego » Czy Mieszko to "ksieżyc", czyli po staropolsku "syn"? 
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o Słowianach i ukrytej historii Polski, podaj swój email:

M E N U:
☼ Zapraszam też na Youtube: Słowianie i ukryta historia Polski - Czy Mieszko to "ksieżyc", czyli po staropolsku "syn"? youtube.png oraz na Facebook: Słowianie i ukryta historia Polski - Czy Mieszko to "ksieżyc", czyli po staropolsku "syn"? facebook.png Google+ Słowianie i ukryta historia Polski - Czy Mieszko to "ksieżyc", czyli po staropolsku "syn"? google+.png
☼ Bardzo proszę o  wsparcie tego projektu… kliknij tutaj
☼ Krótki adres tego portalu, to: slowianie24.pl ☼

Czy Mieszko to "ksieżyc", czyli po staropolsku "syn"?

Pytanie o  imię Mieszka I  wydaje się dziwne, bo wszyscy wiedzą, że nazywał się właśnie Mieszko. Niestety jest to tylko wiedza popularna. Fachowcy do dziś spierają się o  dokładne brzmienie i  znaczenie jego imienia lub imion.

W staropolszczyźnie syna nazywano "księżycem".

Może dlatego, że jak potomek podąża za rodzicem, czyli słońcem, a  jego światło jest wtórne, odbite.

Dlatego imię Mieszko, jako imię syna władcy może pochodzić od miesiąca, czyli ksieżyca.

Końcówka "życ", jak w  słowach księżyc, czy bożyc oznacza potomka, syna odpowiednio księcia i  boga.

Przy czym końcówka "życ" moze pochodzić od słowa "rzyć/żyć", czyli od części ciała, oznaczającej pośladki i  bliskiej znaczeniowo biodrom, czy ledźwiom, które służą do płodzenia potomstwa.

Oczywistym wydaje się też związek słów "-życ" i  "żyć" ze słowem życie.

Życie, czyli to, co przekazujemy potomkom..

Literatura:

1) Okiem Vrana
Oko Apoliona
vranovie.wordpress.com/oko-apoliona/


zobacz:


Zapraszam też na Youtube: Słowianie i ukryta historia Polski - Czy Mieszko to "ksieżyc", czyli po staropolsku "syn"? youtube.png oraz na Facebook: Słowianie i ukryta historia Polski - Czy Mieszko to "ksieżyc", czyli po staropolsku "syn"? facebook.png Google+ Słowianie i ukryta historia Polski - Czy Mieszko to "ksieżyc", czyli po staropolsku "syn"? google+.png Nowy portal Wolnych Słowian i   Wolnych Polaków "Słowianie i  ukryta historia Polski" jest w  ciągłej rozbudowie. Zapraszam do lektury, część artykułów jest w  trakcie realizacji. Zapraszam wszystkich Wolnych Ludzi do udziału w  tym projekcie. Piszcie, fotografujcie, kręćcie filmy - opublikuję Wasze Dzieła związane z  losami naszych przodków z  waszym podpisem. Autor strony: Marian Nosal