Słowianie i ukryta historia Polski
Powrót na stronę główną » Historia Słowian » Różne wyjaśnienia pochodzenia słowa "Słowianie" » Słowianie to Skołoto-Wenedowie
☼ Zapraszam też na Youtube: oraz na Facebook: i Google+ ☼
☼ Bardzo proszę o wsparcie tego projektu… kliknij tutaj ☼
☼ Krótki adres tego portalu, to: slowianie24.pl ☼ Słowianie to Skołoto-Wenedowie
Nazwa własna "Słowianie", to połączenie dwóch innych równoprawnych w czasach starożytnych nazw ludu słowiańskiego, a mianowicie Skołotów i Wenedów. Wszystkie trzy słowa pochodzą z języka samych Słowian i dotyczą różnych aspektów ich egzystencji, różnego na nich spojrzenia. Słowa te były bezlitośnie przekręcane przez obcych kronikarzy starożytnych i średniowiecznych, których prymitywne, z punktu widzenia ludów lechickich, narzecza (greka, łacina, język niemiecki) nie były w stanie oddać bogactwa dźwiękowego i strukturalnego mowy słowiańskiej.
Autorem tej koncepcji etymologii imienia Słowian jest pan Czesław Białczyński z Krakowa i najlepiej będzie oddać mu głos.
Daję tak obszerny cytat z klasyka tematu również z powodu piękna i poetyki języka w nim użytego.
Poniższy tekst, niezależnie od naszych poglądów, jest trochę jak próba powrotu do domu, który gdzieś się nam zagubił.
Oto cytat z pracy [1]:
"… Skołotia – to znaczy – wyłącznie Z Kołaka, czyli z krwi króla-kagana-tyrsa-cara wywiedziona oraz od władzy jego. To jest wywodząca się z prawa Kołaka, jako pierwszego króla Nowej Koliby.
Skołotia – także znaczy – czerpiąca swoje prawa, wiedzę, obrzędy, wiarę i obyczaj, a też uznająca jedynie za władcę prawdziwego, tego namiestnika, wcielenie boga na ziemi, co z korzeni Starej Koliby pochodzi. Czyli inaczej, kraina czerpiąca i mierząca ciągłość wiary i prawa od starego Kołbia i Kołbieli-Bauby – pierwszych ziemskich władców-kapłanów plemienia Zerywanów w Starej Kolibie.
Skołotia – to znaczy z Kołaka i Kołbia namaszczonych przez bogów. Przez tych tylko jedynych bogów, których Skołotia czcić może i którym może oddawać część – to jest dział i składki. Część zwana działem jest to ofiara dla bogów pod postacią kładziwa (ofiara koła–działu, części i czci dla Koła Dziewsów i pochodząca z Koła Diewsów, czyli od Bogów płynąca). Część zwana składką to ofiara części udziału dla władającego. Bogów tych, zasiadających w boskim Kole-Kręgu na Weli, czci się nie tylko ofiarą, ale i tanem w kole, czyli Kołem i wieńczy się ich kołami z kwiatów i ziół – weniami–wieńcami.
Skołotia – to znaczy kraina Wiary Przyrodzonej, należąca jedynie do tych bogów co wywiedli się z Kołodzi, czyli Kłódzi Welańskiej, czyli Tweru Swąta, Domu Boga Bogów, Ojca Ojców – Jedynego Stworzyciela Wszego Świata.
Skołotia to nic innego niż późniejsza Skołowinia-Skołwinia, czyli Skołowenedia (Skołwene) Sołodwia, Soudawia, Sołdowia, Sołowja. Skołoci zaś czyli w wymowie Skouoci i Suouoci (Słowocy – posługujący się słowem, czyli mówiący swoim językiem zrozumiałym, znani są kronikom romajskim jako Scytowie).
Skołoci, Wenedowie i Słowianie to jedno i to samo – nie tylko w sensie ten sam lud, ale także ta sama nazwa, miano. Wszystkie nazwy pochodzą od tego samego Świętego Dawcy Praw Świata, z Kłodzi, lecz są to nazwy akcentujące trzy nieco odmienne aspekty tego samego, a także trzy różne momenty dziejowe.
Pierwsza nazwa, być może najstarsza (ale nie koniecznie), na pewno jednak najwcześniej zapisana z tych trzech, kładzie nacisk na Kłodź jako spójnię i stąd czerpaną więź oraz cześć (wiarę) i wywodzone tą drogą prawo. Ta nazwa to Skołoci. Była stosowana w kronikach w odniesieniu do określonego ludu, jako miano związku zamieszkującego południowo-wschodnie i wschodnie obszary antycznej Europy, a zarazem południowo-wschodnie ziemie Królestwa Sis (inaczej Wielkiej Skołotii, a później Wielkiej Sarmacji).
Druga nazwa kładzie nacisk na korzenie wiary i Drzewo Drzew (skąd także znaczenie wyrazu prastary – drewy, drzewy i nazwy plemienne Drzewianie czy Derewlanie). Drzewo Drzew jest jednocześnie Drzewem Bogów (Drewo Dewów). Znaczy ta nazwa Wiano Dewów a także, że lud ten pochodzi i czci, oraz przestrzega praw danych od dawców weny – Weny Dawców, Weni Dawców – dawców powietrza i życia dawców (uwene, owini, uwicie – tchnięcie żywota, stworzenie) – Uwene Dawów, czyli znów dzieci bogów (dew-twa {dzia-twa}, dew-ło {dzie-ło}, dew-skie {dziew-skie} czyli boskie), dzieci Bogów Kłódzi. Nacisk jest jednak jakby bardziej na bogów-dewów i Drzewo Drzew ową Wierżbę-Weń, z której zostali zerwani ci ludzie, czyli z której powstali Zery-wani (co znaczy nie tylko, że zerwani, ale także, że z ognistego drzewa- zeri (s-ger, s-gor, s-har, s-żar) wane oraz że z Wiechy-Wenika, z owej Gałęzi Swąta powstali. Wiano – wene, a więc Wenedowiea, ale także wtórnie, jak to zwykle, kiedy znaczenia święte zdwajają się potrajają albo poczwarzają, od wody – Wądowie i wiedy (wiedzy, wtajemniczenia) – Wedy świętej Księgi, oraz wenu – daru bogów w postaci lotnej myśli, i weni – powietrza, zapachu kadzideł, wenu – (włękitu) błękitu boskiej krwi, krwi szlachty i wojowników – ichoru. Ta nazwa – Wenedowie – w odniesieniu do określonego ludu była używana dla związku etnicznego zamieszkującego ziemie wysunięte najbardziej na zachód i północ słowiańsko-istyjskiej Europy.
Trzecia nazwa, a zarazem jak najbardziej współczesna, używana w zapisach z V wieku ne, i znana do dzisiaj, czyli Słowianie, zapisana przez Romajów jako Sklavene (Skłowene), łączy ze sobą dwie poprzednie w jedno Skoło-Wene, czyli Skołoto-Wenedowie, Słowianie, Suo-wene, czyli Suorożiczi Wene, według podań – Słońca Wiano, czyli Dzieci Słońca – Swarożyca Wiano. Swoi, Słowi – mówni, których można zrozumieć, co inaczej Sołwianie. Także Wiano Swąta-Suąta (Suont Wiano). Nazwa Słowianie jest oczywista i wywiedziona przez samych Słowian z ich Wiary Przyrodzonej od najstarszych podań Bai, wierzeń o własnym pochodzeniu i pochodzeniu całego świata. Takie właśnie wymiary i znaczenia Wiary Przyrody zawierają owe słowa (poza innymi które można z nich wywieść), a też wyrażają je symboliczne słowiańskie wieńce, zwieńczenia, wiechy. Miano to kładzie nacisk na ten moment w dziejach Słowiańszczyzny kiedy przeniosła ona swoje główne ośrodki ze Starej Koliby do Nowej Koliby – Lęgii, czyli na okres Wojny o Taje i po klęsce Zerywanów oraz cudownym ich ocaleniu w Jaskini Lęgu przez Bogów Nieba (Sołów) i Swarożyca – skąd ich miano Dzieci Swarożyca, Wiano Swarożyca i Wiano Słońca – Słowianie. Nazwa ta stosowana była do ludu, który miał położenie środkowe, pomiędzy wschodnimi – Skołotami i zachodnimi – Wenedami, w Królestwie Sis. Obecnie nazwa ta obejmuje wszystkich potomków Królestwa Sis i wszystkie jego ziemie.
Oto skąd pochodzą, kim byli i gdzie byli, i od kiedy są, i co reprezentują w dziejach dzisiejsi Słowianieb. To oni – Skołoci, Skołowici, Skłowici, Skłoweni, zapisani pierwotnie w kronikach romajskich jako Sclavini (Skławini), a następnie jako Slovene (Słowene) i Venedawe (Venedae) Wenedawie, późniejsi Wędowie. Mityczny znany Romajom pierwszy władca Skołotów (Scytów) Kolaksais to Kołak książę – Kołak-ksais (lkśniący, łyszczący, ©łyszczący blaskiem księżycowym, ślący promienie,), Kołak-ksołs czyli Syn Kłódzi, Syn Sołów – Bogów Nieba, Syn Sołu – Słońca, Syn Swarożyca – Nosiciela Tarczy Słońca, inaczej po prostu Kołak Król, a także – swois – swój, posługujący się słowem, wywity z bogów – z sołu, z boskiej krwi, władca Swoiwene – (Słowian). Stąd do dzisiaj także takie słowa jak soł-tys(soł-tyrs) – wódz okręgu, sołectwo – okręg sołeczny obejmowany przez przywódcę lokalnego, obsyłany przez niego wiciami …"
Pod powyższym tekstem w pracy [1] znajdują się jeszcze niezwykle ciekawe przypisy, proszę sobie poczytać.
Literatura:
1) Czesław Białczyński
Taja 20; Przypis 45 – „Dlaczego Skołoci (Scyci), Słowianie i Wenedowie to jedno – dowody etymologiczne i mitologiczne”
bialczynski.pl/czworksiag-wielki-wiary-przyrody/z-ksiegi-ruty/o-ksiedze-ruty/przypis-45-do-taji-20-dlaczego-skoloci-scyci-slowianie-i-wenedowie-to-jedno-dowody-etymologiczne-i-mitologiczne/
zobacz:
Zapraszam też na Youtube: oraz na Facebook: i Google+
Nowy portal Wolnych Słowian i Wolnych Polaków "Słowianie i ukryta historia Polski" jest w ciągłej rozbudowie.
Zapraszam do lektury, część artykułów jest w trakcie realizacji.
Zapraszam wszystkich Wolnych Ludzi do udziału w tym projekcie.
Piszcie, fotografujcie, kręćcie filmy - opublikuję Wasze Dzieła związane z losami naszych przodków z waszym podpisem.
Autor strony: Marian Nosal
© Marian Nosal 2016, Czas generacji strony: 5.9 ms. Ostatnia aktualizacja: 2022-09-10 13:14