☼ Zapraszam też na Youtube: oraz na Facebook: i Google+ ☼
☼ Bardzo proszę o wsparcie tego projektu… kliknij tutaj ☼
☼ Krótki adres tego portalu, to: slowianie24.pl ☼
☼ Bardzo proszę o wsparcie tego projektu… kliknij tutaj ☼
☼ Krótki adres tego portalu, to: slowianie24.pl ☼
Mały, ale konkretny słownik rzymsko-polski
Wielką pustkę, zamiesznie oraz inne problemy, osobom studiującym historię Słowian, uczyniła łacińska terminologia, używana przez kronikarzy i pisarzy starożytnych oraz wczesnośredniowiecznych. Dlatego chciałbym objaśnić tu kilka, związanych z tym problemem, podstawowych kwestii. A także podać słownik mający pomóc w tłumaczeniu słów łacińskich na nasz język słowiański.
Uwagi wstępne:1) Nazwy ludów i narodów słowiańskich (nazywanych przez imperialistów rzymskich "barbarzyńskimi") zmieniały się dość często, ponieważ kronikarze zachodni nie rozumieli naszej kultury i znaczenia słów słowiańskopodobnych, których używali. I dlatego te same ludy słowiańskie były bardzo różnie nazywane.
2) Grecy, Rzymianie, Frankowie i Niemcy nie byli w stanie nauczyć się języka słowiańskiego. Był on i nadal jest dla nich ekstremalnie trudny. Przypominam, że jezyk polski jest na Zachodzie nadal uważany za najtrudniejszy do nauczenia się. Nauczyli się go w końcu podobno Cyryl i Metody, ale tak naprawdę, to oni jego znajomość wynieśli z domu i z ulicy na której mieszkali.
3) Świadectwa pisarzy łacińskich były z drugiej i trzeciej ręki, dlatego występowało w nich wiele przekłamań.
4) Pisarze łacińscy bali się nas, ale nie studiowali naszej kultury. W związku z tym byli pełni uprzedzeń i fałszywych stereotypów. Oni opisywali po prostu swoich wrogów, których postanowili zniszczyć i zrobić z nich niewolników. Aż dziw, że w tej sytuacji pojawiało się tak wiele dobrych opinii o Słowianach.
A teraz ad-remujemy, czyli przechodzimy do rzeczy:
SŁOWNIK RZYMSKO-POLSKI
Germania - obszar leżący mniej więcej na wschód od Renu i na Północ od Dunaju, dzisiaj odpowiadający obszarowi państw niemieckojęzycznych i ich wschodnich sąsiadów, między innymi Polski i zamieszkały przez Germanów w starożytnym znaczeniu tego słowa, czyli głównie przez Słowian.
Słowianie zamieszkujący w starożytności i w średniowieczu Kresy Zachodnie Germanii zostali wybici, bądź też zteutonizowani, co mylnie i niezgodnie a prawdą historyczną nazywa się germanizacją.
Germanie - ludy zamieszkujące Germanię, w tym głównie Słowianie
Suevia = Słewia / Słowiania - największe państwo Germanii. Było to państwo słowiańskie, czyli nasze.
Suewowie = Słewowie (pierwotnie Słewy) = Słowianie - mieszkańcy Suevii = Słewii / Słowianii. Po prostu Słowianie, czyli my.
Lugiowie / Lęhowie / Lechowie - ludy słowiańskie tworzące "Związek Lugiów", czyli państwo nazywane w polskich i zagranicznych średniowiecznych kronikach Państwem Lechów/Lechitów. Chodzi oczywiście o Lechię, Wielką Lechię.
Hariowie / Ariowie (pierwotnie Hary / Hari) - lud słowiański żyjący za górami (góra w języku starosłowiańskim, to hara, jak w nazwie czeskiego miasta Harrachov, czyli "chowający się w górach"). Jest to dawna nazwa ludów słowiańskich zamieszkujących ziemie na północ od Karpat, Sudetów i gór położonych w południowych Niemczech. Rzymianie te łańcuchy górskie uważali za trudne do przebycia. Natomiast sama nazwa powstała w naddunajskiej kolebce Słowian, gdzie pobratymców, którzy wywędwowali za góry nazywano Harami/Hariami. Według współczesnej klasyfikacji Harowie/Hariowie, to po prostu Polacy i inni Słowianie Zachodni znad Łaby, Odry, Wisły i Bugu. Nazywani też Wandalami.
Wandalowie = Wędowie = Wenedowie - ludy słowiańskie zamieszkujące dorzecze Wisły (rzeka Wndal) i Odry. Według dzisiejszego nazewnictwa, to po prostu przodkowie Polaków. Nazywani też Hariami.
Literatura:
1) Rudaweb.pl
Hariowie od Lęhów, którzy od Słewów
rudaweb.pl/index.php/2017/04/25/hariowie-od-lehow-ktorzy-od-slewow/
zobacz:
Zapraszam też na Youtube: oraz na Facebook: i Google+
Nowy portal Wolnych Słowian i Wolnych Polaków "Słowianie i ukryta historia Polski" jest w ciągłej rozbudowie.
Zapraszam do lektury, część artykułów jest w trakcie realizacji.
Zapraszam wszystkich Wolnych Ludzi do udziału w tym projekcie.
Piszcie, fotografujcie, kręćcie filmy - opublikuję Wasze Dzieła związane z losami naszych przodków z waszym podpisem.
Autor strony: Marian Nosal