Słowianie i ukryta historia Polski

   wersja do druku 
Powrót na stronę główną » Religia, Wierzenia, Wiara Przyrodzona, Wieda Przyrody i mitologia Słowian 
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o Słowianach i ukrytej historii Polski, podaj swój email:

M E N U:
☼ Zapraszam też na Youtube: Słowianie i ukryta historia Polski youtube.png oraz na Facebook: Słowianie i ukryta historia Polski facebook.png Google+ Słowianie i ukryta historia Polski google+.png
☼ Jeżeli chcesz zobaczyć, jak wesprzeć ten projekt, kliknij tutaj
☼ Krótki adres tego portalu, to: slowianie24.pl ☼

Skąd się wzięła swastyka? – prosta i  oczywista odpowiedź oraz geneza nazwy Gór Świętokrzyskich - Czesław Białczyński

Przedstawiam fragmenty bardzo ciekawego artykułu Czesława Białczyńskiego wraz z  wybranymi komentarzami.

"…Rzeczywisty ruch Wielkiej Niedźwiedzicy (Wozu) na niebie wokół Gwiazdy Polarnej w  rytmie pór roku to swastyka lewoobrotowa, wsteczna? Podobno według tego obrazu orientują się w  swoich lotach nocnych ptaki – tak twierdzi Wikipedia:

pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Nied%C5%BAwiedzica

Tak czy owak sam ruch Wielkiego Wozu wokół Polaris daje obraz prawoskrętnej swastyki, niezależnie od jego kierunku, który naprawdę jest wsteczny. Czy ten fakt leży u  podstaw powołania do życia Lewoskrętnej Swastyki?…"


"… Spróbujmy ustalić szerokość geograficzną i  długość geograficzną z  jakiej może pochodzić ten widok i  czas, czyli moment, kiedy opowieść powstała.

Wielka Niedźwiedzica (łac. Ursa Maior, dop. Ursae Maioris, skrót UMa) – gwiazdozbiór okołobiegunowy nieba północnego, a  zarazem trzecia co do wielkości konstelacja nieba. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 125. W  Polsce jest widoczny przez cały rok. (A więc znak musi pochodzić z  takiej szerokości geograficznej, w  której Wielki Wóz jest widoczny przez cały rok na całym niebie – to jednoznacznie wskazuje na Północ kontynentu Euro-Azji. CB)

Siedem najjaśniejszych gwiazd, często niesłusznie utożsamianych z  Wielką Niedźwiedzicą, a  stanowiących tylko część gwiazdozbioru, tworzy charakterystyczny i  łatwy do odszukania na niebie układ Wielkiego Wozu (zwanego w  niektórych krajach „Wielką Chochlą” lub „Wielkim Rondlem”), którego „dyszel” jest jednocześnie „ogonem” niedźwiedzicy. Oś tylnych kół, łatwego do odnalezienia przez cały rok i  o każdej porze nocy Wielkiego Wozu, wskazuje na położoną tuż obok bieguna niebieskiego Gwiazdę Polarną, pełniącą nie tylko w  przeszłości ważną rolę w  orientacji na niebie. Żeby znaleźć Gwiazdę Polarną, należy przedłużyć pięciokrotni odcinek pomiędzy betą i  alfą Wielkiej Niedźwiedzicy. Wielki Wóz jest w  Polsce układem okołobiegunowym...."

I komentarze:

"…Adam Smoliński
17 marca 2016 o  18:17 Odpowiedz

Sytuowanie obrotu Wielkie Wozu według pór roku jest trochę mylące i  właściwie nie potrzebne.
Ktoś, kto choć raz nie przespał gwiażdzistą noc wie, że Wielki Wóz obraca się tak przez całą noc i  dzień, a  osią tego obrotu jest Gwiazda Polarna. Zatem, pozornie wirującą Swastykę gwiezdną mamy co dziennie, zgodnie z  dziennym obrotem Ziemi na osi Gwiazdy Polarnej. …"

"…Sjen
21 czerwca 2017 o  12:17 Odpowiedz

Witam i  mam jedno pytanie bo już się gubię w  tych wszystkich kierunkach i  obrotach.
Panie Czesławie napisał Pan tak;

„Rzeczywisty ruch Wielkiej Niedźwiedzicy (Wozu) na niebie wokół Gwiazdy Polarnej w  rytmie pór roku to swastyka lewoobrotowa, wsteczna? Podobno według tego obrazu orientują się w  swoich lotach nocnych ptaki – tak twierdzi Wikipedia:
Tak czy owak sam ruch Wielkiego Wozu wokół Polaris daje obraz prawoskrętnej swastyki, niezależnie od jego kierunku, który naprawdę jest wsteczny. Czy ten fakt leży u  podstaw powołania do życia Lewoskrętnej Swastyki?”

Początek rozumiem bo orientując Wielki Wóz względem Polaris i  pór roku to obserwujemy obrót odwrotny do wskazówek na zegarach, czyli lewy.
A co z  ramionami?
Czy wyginają się one wtedy i  skręcają w  prawą stronę?
Dlatego ją nazywamy prawoskrętną i  lewo-obrotową???

Do tego, jeszcze ta wsteczna wszystko komplikuje…

Takie techniczne pytanie:-)
Bardzo prosiłbym o  odpowiedz.
Pozdrawiam!

Białczyński
1 listopada 2017 o  10:34 Odpowiedz

Ramiona pozostają prawe i  dlatego nazywamy ją prawoskrętną. Istnieje jej lustrzana wersja z  ramionami w  Lewo – Lewoskrętna. Jedną uważa się za męską a  drugą za żeńską, ale dla mnie nie ma to sensu. Swastyka Prosta oparta na kardynalnym krzyżu zodiaku „+” jest męska, a  swastyka pochylona o  45 stopni „x” jest żeńska – to ewidentne ze względu na wyznaczane daty – pierwsza wyznacza początki i  końce okresów (przesilenia, równonoce) a  druga skośna połowy okresów pomiędzy nimi. Razem tworzą kołowrót – czyli Koło-Dar (kalę-darz). Przepraszam, że odpowiedź spóźniona, ale przeoczyłem pytanie. …"

Literatura:
1) Czesław Białczyński
Skąd się wzięła swastyka? – prosta i  oczywista odpowiedź oraz geneza nazwy Gór Świętokrzyskich - Czesław Białczyński, Opublikowano 16 marca 2016 przez Białczyński
bialczynski.pl/2016/03/16/skad-sie-wziela-swastyka-prosta-i-oczywista-odpowiedz/#comment-40884


  •  

zobacz:


Zapraszam też na Youtube: Słowianie i ukryta historia Polski youtube.png oraz na Facebook: Słowianie i ukryta historia Polski facebook.png Google+ Słowianie i ukryta historia Polski google+.png Nowy portal Wolnych Słowian i   Wolnych Polaków "Słowianie i  ukryta historia Polski" jest w  ciągłej rozbudowie. Zapraszam do lektury, część artykułów jest w  trakcie realizacji. Zapraszam wszystkich Wolnych Ludzi do udziału w  tym projekcie. Piszcie, fotografujcie, kręćcie filmy - opublikuję Wasze Dzieła związane z  losami naszych przodków z  waszym podpisem. Autor strony: Marian Nosal